Ubezpieczenie OC i wycena samochodu

Każdy właściciel pojazdu musi być świadomy tego, że wycena samochodu wpływa na wysokość wypłaconego odszkodowania w ramach pakietu OC/AC. Co należy wiedzieć o wycenie i w jaki sposób należy się do tego przygotować?

Nowe i używane auta do wyceny

W zdecydowanej większości towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują wyceny przy podstawie ustalania składki OC/AC. Czy wycena nowych i używanych aut przebiega tak samo? Nie. Nowe pojazdy łatwiej oszacować. Wystarczy tylko z paragonem zakupu pojawić się w towarzystwie ubezpieczeniowym. Wartość samochodu będzie znana od ręki. Oszacowanie wartości auta używanego jest nieco bardziej skomplikowane. Chociaż nie oznacza to faktu, że nie będzie to możliwe. Aby tego dokonać potrzebne będą specjalne katalogi wartości rynkowych samochodów. Do tego agent ubezpieczeniowy na pewno będzie chciał osobiście ocenić stan techniczny samochodu.

Suma ubezpieczenia OC/AC

Nie każda firma ubezpieczeniowa przy ustalaniu wysokości składki ustala wartość auta. W niektórych towarzystwach obowiązuje zmienna polisy – chociaż trzeba przyznać, że jest to akurat niekorzystne rozwiązanie. Oznacza bowiem, że ni mniej, ni więcej w momencie wydarzenia ubezpieczyciel może oszacować niższą wartość pojazdu, przez co suma wypłaconego ubezpieczenia będzie zdecydowanie niższa. Podczas podpisywania umowy o ubezpieczenie należy dowiedzieć się jaką praktykę stosuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Należy upewnić się, czy wartość samochodu z góry będzie oszacowana, dzięki czemu nie będzie problemu z wypłatą odszkodowania.

Powiązane wpisy:

Kiedy nie trzeba płacić za OC?

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Wypowiedzenie OC po złomowaniu

 

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/